Niestety, wciąż niewielu rodziców wie o możliwości zabezpieczenia krwi pępowinowej podczas porodu.
Poznaj potencjał krwi pępowinowej i podaruj szansę pacjentom czekającym na przeszczepienie
lub zabezpiecz materiał dla swojej rodziny.
Zabezpieczając krew pępowinową rodzic zyskuje możliwość leczenia chorób, które mogą wystąpić u jego dziecka, rodzeństwa lub najbliższej rodziny.
Wg badań prawdopodobieństwo skorzystania z leczenia komórkami macierzystymi w ciągu życia jest szacowane na 1:100*
*J.J. Nietfield, Biol Bloof Marrow Transplant, 2008
CZYM JEST
KREW PĘPOWINOWA?
Z tego powodu komórki macierzyste są standardowo wykorzystywane w leczeniu ponad 80 chorób, a intensywne badania nad kolejnymi możliwościami ich użycia nadal trwają.
Zabezpieczenie krwi pępowinowej w banku rodzinnym jest płatne, ale przechowywany materiał jest dostępny tylko dla konkretnej rodziny. Może on być przechowywany bezterminowo i jest gotowy do użycia w przypadku wystąpienia choroby w rodzinie.
Bank publiczny krwi pępowinowej można porównać do rejestru dawców szpiku kostnego. Wszystkie porcje komórek macierzystych przechowywanych w banku publicznym zgłoszone są do centralnego rejestru Poltransplant. Rodzice, którzy decydują się na przekazanie krwi pępowinowej swojego dziecka do banku publicznego muszą zrzec się praw do tego materiału. Co może oznaczać, że w sytuacji wystąpienia choroby u dziecka może on być już dla niego niedostępny.
Możliwość ochrony swojej rodziny na wypadek 80 ciężkich chorób, których leczenie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia
Łatwiejszy i szybszy dostęp do leczenia komórkami macierzystymi
W przypadku choroby dziecka występuje 100% zgodność genetyczna
W przypadku wystąpienia choroby u rodzeństwa, dużo łatwiej o zgodność genetyczną niż
w przypadku komórek ze szpiku
Przy wyborze banku rodzinnego, należy skontaktować się z bankiem
celem podpisania umowy i i otrzymania zestawu do pobrania.
Zestaw do pobrania należy zabrać ze sobą na porodówkę
i przekazać go położnej.
Następnie pobrany materiał biologiczny transportowany jest do laboratorium, gdzie jest szczegółowo badany i mrożony.
Pobranie krwi pępowinowej jest bezpieczną i bezbolesną procedurą zarówno dla kobiety, jak i dla noworodka. Przeszkolona położna pobiera krew w sterylnych warunkach z naczyń pępowiny przy użyciu zestawu pobraniowego, który rodzice przywożą ze sobą do szpitala w dniu porodu. Pobrana krew w żaden sposób nie zabiera dziecku drogocennych składników, a sam zabieg nie zwiększa ryzyka wystąpienia anemii u noworodka, ponieważ pobierana jest krew, która po porodzie pozostaje w naczyniach pępowiny.